Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

synbiotika

Synbiotiká: Prečo užívať probiotiká a prebiotiká?

Na zdravie nášho trávenia by sme mali myslieť všetci, pretože môže ovplyvniť naše celkové zdravie, náladu a pohyb čriev. Možno ste však v tejto oblasti úplnými nováčikmi a neviete, kde začať. Pritom užívanie synbiotík by pre vás mohlo byť najvýhodnejšie. Čo to však presne je? A aké výhody vám môžu priniesť?

Nie každému funguje trávenie ako hodinky. Niektorí ľudia trpia nadúvaním a nadmernou plynatosťou, iní si musia dávať pozor na pálenie záhy a ťažký žalúdok, hnačku alebo chronickú zápchu. Hoci sú všetky tieto komplikácie rôzneho charakteru, spája ich jedna vec. Tou vecou je pocit nepohodlia, ktorý vám môže pokaziť deň.

Existujú rôzne tipy na zlepšenie trávenia. Od cvičenia, ktoré môže podporiť činnosť čriev, a tým aj ich vyprázdňovanie, až po zvýšený príjem tekutín, ktorý je dôležitý pre optimálnu rýchlosť pohybu obsahu čriev (čím dlhší je pohyb, tým viac vody sa zo stolice odparuje, čo môže spôsobiť problémy so zápchou).

Čo presne by ste však mali očakávať, ak sa rozhodnete užívať synbiotické doplnky na zvládnutie svojich problémov?

Čo sú to synbiotiká?

Synbiotiká sú doplnky stravy na podporu trávenia, ktoré obsahujú probiotiká, čo sú živé mikroorganizmy, ktoré sa s nami priatelia, a prebiotiká, čo je probiotická vláknina, ktorá podporuje činnosť probiotík. (O tom si povieme viac o pár riadkov nižšie.)

11 probiotických kmeňov s prebiotikom
Probiotikus

Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.

Užívanie kvalitných synbiotík má veľký význam napríklad pre ľudí, ktorí počas dňa zabúdajú užívať rôzne doplnky stravy, alebo pre tých, ktorí vedia, že na svojom životnom štýle musia ešte aktívne pracovať. (Probiotiká a prebiotiká sa v skutočnosti dajú dopĺňať z potravín, ale mnohé si ešte našli cestu napríklad ku kefíru alebo kimči).

Keďže jedna kapsula takéhoto výživového doplnku obsahuje všetko, čo telo potrebuje na podporu trávenia, nemusíte počas dňa myslieť na nič iné. Navyše je takýto doplnok stravy vhodný aj na cesty, pretože si nebudete musieť do batožiny baliť niekoľko druhov kapsúl.

čo sú to synbiotiká

Účinky synbiotík

Probiotiká a prebiotiká obsiahnuté v synbiotických doplnkoch majú rôzne funkcie, preto sa na ne pozrime jednotlivo a povedzme si o nich niečo viac.

Probiotiká

Pojem probiotiká ste už pravdepodobne počuli, pretože sa s ním stretnete prakticky na každom rohu. Z technického hľadiska ide o mikroorganizmy priateľské k človeku, ktoré s nami žijú v harmónii. Títo naši priatelia s nami žijú už za normálnych okolností, ale črevná mikroflóra nie je vždy v rovnováhe, takže v niektorých prípadoch môže byť žiaduce podporiť ju ďalšou kolonizáciou.

Medzi hlavné pozitíva probiotík patria:

Niekedy sa tiež predpokladá, že dlhodobé užívanie probiotík môže mať vplyv aj na chudnutie. V tomto ohľade však zohráva úlohu aj vaša každodenná strava a frekvencia fyzickej aktivity.

Existujú aj prírodné zdroje probiotík. Môžete ich doplniť napríklad z už spomínaného kefíru alebo kimči. Niektorí ľudia majú radi aj exotické miso alebo kyslú kapustu, ktorá je bežnou súčasťou českej kuchyne.

účinky synbiotík

Prebiotiká

Mnohí ľudia si zamieňajú probiotiká a prebiotiká alebo majú pocit, že ide o omyl. V skutočnosti však prebiotiká existujú, len sa od probiotík v niektorých ohľadoch líšia.

Prebiotikum je zložka potraviny, ktorá nie je stráviteľná (niekedy sa nazýva prebiotická vláknina). Je veľmi dôležitá pre normálnu životaschopnosť probiotík. Najmä preto, že všetky živé organizmy potrebujú potravu, aby sa mohli rozvíjať a ďalej rozmnožovať.

Medzi prírodné zdroje prebiotík patria:

 • Ovsená kaša
 • Otruby
 • Cesnak
 • Cibuľa
 • Pór
 • Paradajky
 • Jablká
 • Špargľa
 • Koreň čakanky

Obsah prebiotík v doplnku stravy je vyhľadávaný napríklad preto, že nie každý konzumuje každý deň dostatok týchto potravín.

Prečo ich užívať spoločne?

Jednou z najväčších výhod spoločného užívania prebiotík a prebiotiká je, že do tela dostávate obe dôležité zložky súčasne a navzájom sa dopĺňajú. Nemusíte teda myslieť na to, že počas dňa užijete jednu kapsulu probiotík a druhú kapsulu prebiotík. Môže to byť aj prvá pomoc, ak práve začínate so zdravším životným štýlom alebo chcete pokryť dni, keď nemôžete plne doplniť niektorú zo zložiek z bežnej stravy.

Čoraz častejšie sa odporúča užívať kvalitné synbiotické doplnky aj v čase choroby, napríklad počas užívania antibiotík, ktoré môžu spolu s nepriateľskými mikroorganizmami zdecimovať aj dôležité mikroorganizmy. (Odporúča sa začať užívať prebiotiká a prebiotiká v ten istý deň, ako začnete užívať antibiotiká. Antibiotiká by sa mali užívať vždy ako prvé a synbiotiká by sa mali užívať s odstupom niekoľkých hodín).

synbiotiká probiotiká a prebiotiká
ako užívať synbiotiká
synbiotiká komplex

Výber a používanie synbiotík

Všetci vieme, aká je doba, a preto vieme, že mnohí ľudia nakupujú doplnky najmä na základe ceny. To však môže byť tak trochu pasca, pretože nie každý výživový doplnok na trhu je skutočne kvalitný. Technicky teda možno ušetríte, ale možno svoje ťažko zarobené peniaze vyhodíte von oknom.

Pri kúpe probiotického výživového doplnku preto hľadajte predovšetkým:

Nezabúdajte tiež na to, že to, ako sa o seba každý deň staráme, má veľký vplyv na život priateľských mikroorganizmov v ľudských črevách. Aby sa im darilo a naďalej sa množili (čo je zase prospešné pre vás), potrebujú, aby ste obmedzili stresovú záťaž. To však rozhodne nie je všetko.

Na stav črevnej mikroflóry priaznivo pôsobí aj:

 • Pestrý jedálniček
 • Dostatočné množstvo spánku
 • Pohybová aktivita
 • Abstinencia od alkoholu a nikotínu

Teraz, keď poznáte kľúč k zdravému tráveniu, môžete svoje nové poznatky uplatniť v praxi.

Zdroje informácií

https://www.webmd.com/digestive-disorders/synbiotics-what-to-know – Čo by ste mali vedieť o synbiotikách (anglicky)

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9781845691530500092 – Výhody synbiotík (anglicky)

Najsilnejšie probiotiká na trhu
11 kmeňov, 39 mld. CFU

Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 probiotických kmeňov

s max. účinnosťou, 39 mld. CFU

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru