Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

podrážděný žaludek

Čo pomáha na podráždený žalúdok a ako ho ukľudniť?

Je vám bežne nevoľno a preventívne sa vyhýbate nápojom a potravinám, po ktorých vám v minulosti bolo zle? V tom prípade môžete mať podráždený žalúdok. Môže ho ovplyvňovať váš životný štýl? A existujú nejaké prostriedky na jeho opätovné upokojenie?

Trávenie je pre človeka veľmi dôležité, pretože počas trávenia sa potrava spracúva a získavajú sa z nej vitamíny, minerály a ďalšie dôležité látky, ktoré sú pre fungovanie organizmu nevyhnutné. Nie všetko nám však vždy prospieva. Prípadne naše telo funguje spočiatku inak, takže zatiaľ čo iní si pochutnávajú na steakoch a iných pochúťkach, náš žalúdok ich odmieta s tráviacimi ťažkosťami a cíti sa zle.

Je preto pochopiteľné, že sa možno zdráhate zúčastňovať na spoločenských podujatiach, ktoré zahŕňajú jedlo. Alebo môžete byť nervózni z toho, že vám po niečom, na čo máte chuť, bude opäť zle. (A ako viete, často fungujú sebanapĺňajúce sa proroctvá. Napríklad v oblasti trávenia, pretože mozog a trávenie sú veľmi úzko prepojené oblasti, takže ak sa necítite dobre, môže vám potom skutočne začať byť zle).

Čo môže byť príčinou vašich tráviacich problémov? A aké tipy a triky môžete vyskúšať?

Čo znamená podráždený žalúdok?

Podráždený žalúdok sa niekedy nazýva gastritída alebo zápal žalúdka. Je to jav, ktorý môže byť chronický alebo prechodný (akútny). Zápal môže vzniknúť z mnohých rôznych dôvodov. Bežne sa zapáli vrstva hlienu, ktorá chráni žalúdok pred pôsobením agresívnych žalúdočných štiav.

11 probiotických kmeňov s prebiotikom
Probiotikus

Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.

Pri akútnej forme možno podráždený žalúdok liečiť. Na druhej strane, chronický stav je problematický a môže zvýšiť riziko vzniku žalúdočných vredov.

čo znamená podráždený žalúdok

Príznaky a prejavy

Podráždený žalúdok sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, ktoré spájame s problematickým trávením.

Najbežnejšie sú:

Príčiny podráždeného žalúdka

Niekedy môže byť za žalúdočnými ťažkosťami dlhodobý stres. Z tohto dôvodu sa ho snažte držať čo najviac na uzde a príliš mu nepodliehajte. Môže však byť aj dôsledkom nadmerného pitia alkoholických nápojov a konzumácie príliš mastných jedál.

Pozor aj na bakteriálne a vírusové infekcie, časté užívanie niektorých voľnopredajných liekov (napríklad analgetík) a chronické vracanie, ktoré môže byť jedným z príznakov porúch príjmu potravy.

ako upokojiť podráždený žalúdok

Ako upokojiť podráždený žalúdok?

V prvom rade by ste sa mali vyhnúť všetkému, čo je označené ako problematické. Pokúste sa výrazne obmedziť príjem alkoholu (alebo sa môžete rozhodnúť pre abstinenciu). Taktiež si dávajte pozor na príliš mastné jedlá a stres, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie celého organizmu.

Ak cestujete alebo varíte, vždy dbajte na hygienu nápojov a potravín, pretože riziko zápalu zvyšujú mikroorganizmy, ktoré za normálnych okolností nemajú v žalúdku čo robiť.

Ďalej môže pomôcť:

  • Nikotínová abstinencia
  • Vyvážená a pestrá strava s minimom spracovaných potravín
  • Obmedzenie veľmi pikantných jedál
  • Minimalizujte používanie liekov (pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné).
  • Obmedzenie kofeínu
  • Jedenie menších porcií jedla

V neposlednom rade sa snažte byť psychicky uvoľnenejší, pretože ako sme uviedli v úvode, ak pristupujete k jedlu so strachom, že vám z neho bude zle, je len otázkou času, kedy sa tento váš chronický strach začne potvrdzovať.

Po jedle si tiež neľahajte, pretože by to mohlo vaše problémy ešte zhoršiť.

príčiny podráždeného žalúdka
probiotiká pri žalúdočnej nevoľnosti
podráždené žalúdočné prejavy

Probiotiká na žalúdok a trávenie

V neposlednom rade na podráždený žalúdok a trávenie vyskúšajte dlhodobé užívanie kvalitných probiotických doplnkov, ktoré obsahujú aj prebiotiká.

Probiotikápriateľské mikroorganizmy, ktoré prispievajú k harmonizácii nášho vnútorného prostredia, ktoré zohráva kľúčovú úlohu v procese trávenia aj v normálnom stave imunitného systému. Prebiotiká sú potom potravou pre probiotiká, aby sa kolónie mikroorganizmov, ktoré s nami žijú v symbióze, mohli správne vyvíjať a rozmnožovať.

Aby týmto priateľským včelstvám nič nechýbalo, nezabudnite, že zdravý životný štýl je dôležitý aj pre ne. Zvýšená hladina stresu, monotónna strava, nedostatok pohybu alebo alkoholu, fajčenie a nedostatok spánku sú pre črevný mikrobióm škodlivé. Preto sa každý deň uistite, že pre seba a svoje zdravie robíte maximum.

Zdroje informácií

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gastritis/symptoms-causes/syc-20355807 – Podráždený žalúdok (anglicky)

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10349-gastritis – Zápal žalúdka (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/indigestion/symptoms-causes/syc-20352211 – Problémy s trávením (anglicky)

Najsilnejšie probiotiká na trhu
11 kmeňov, 39 mld. CFU

Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru