Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

črevný mikrobióm

Črevný mikrobióm: Jedinečný ekosystém, ktorý ovplyvňuje naše zdravie

Črevný mikrobióm je veľmi dôležitý. V závislosti od jeho stavu ovplyvňuje naše zdravie. A často aj naša psychika. Keďže mnohí z nás ho stále považujú za veľkú neznámu, priblížime vám, čo všetko môže ovplyvniť.

O črevách a ich činnosti sa v spoločnosti veľa nehovorí. V skutočnosti sa väčšinou spájajú so spoločensky nevhodnými témami. Situácia sa však postupne mení. Čoraz viac počúvame o kľúčovej úlohe črevného mikrobiómu na naše celkové zdravie a psychiku. Problémom je, že ak nemáme predstavu o tom, ako celý proces funguje, nevieme s novými poznatkami správne narábať. 

Preto sa vás pokúsime trochu poučiť a povedať vám, ako spolu súvisia črevný mikrobióm a psychika a ako ich môžete účinne podporiť.

mikrobióm čriev

Čo je to črevný mikrobióm?

Črevný mikrobióm je ako ekosystém, ktorý žije v našich črevách. Tvoria ho baktérie, vírusy a huby. Hoci to na prvý pohľad vyzerá desivo (pretože všetky tieto mikroorganizmy sú spojené s nebezpečnými chorobami), v skutočnosti sú niektoré z nich pre nás prospešné.

Samozrejme, to neznamená, že všetko, čo žije v našich útrobách, je bezpodmienečne dobré. Proti dobrým mikroorganizmom stoja zlé, ktoré sa snažia prevziať moc. Tí dobrí s nimi bojujú a snažia sa ich kontrolovať. Je prekvapujúce, že zloženie čriev má veľký vplyv na našu náladu. (Toto spojenie funguje aj opačne. Ak sme nervózni, mozog dáva signál tráviacemu systému. Čo vedie napríklad k hnačke alebo syndrómu dráždivého čreva.)

11 probiotických kmeňov s prebiotikom
Probiotikus

Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.

Mikrobióm a imunita človeka

Na hodinách biológie v škole nás učili, že významná časť imunitného systému človeka sa nachádza v črevách. Ako presne však súvisí črevná mikroflóra a imunita?

Predovšetkým črevá absorbujú potravu, ktorú sme počas dňa zjedli. Obsahuje vitamíny, minerály a ďalšie zložky. ako sú sacharidy, tuky atď. Ak je osídlenie čreva v harmónii, správne zložky sa v čreve vstrebávajú v optimálnom množstve a tie, ktoré nám nerobia dobre, sa vylúčia. Alebo naopak. Ak máme nesprávne zloženie črevnej flóry, môžeme do tela absorbovať viac sacharidov a tukov. To vedie k vyššej hmotnosti, ale aj k celému radu (nielen) civilizačných ochorení.

Okrem toho vedecké štúdie na základe odobratých vzoriek potvrdili, že zvýšená koncentrácia určitých črevných baktérií (Faecalibacterium, Ruminococcus 2 a Akkermansia) súvisí s vyššou koncentráciou imunitných buniek v krvi. 

črevný mikrobióm a imunita

Ako obnoviť a posilniť črevný mikrobióm

Náš životný štýl má najväčší vplyv na našu črevnú mikroflóru. Pokiaľ ide o stravu, mali by sme mať čo najpestrejší jedálniček. Mala by obsahovať čerstvé ovocie, zeleninu, strukoviny, celozrnné výrobky a kyslé mliečne výrobky. Na druhej strane, nezdravé potraviny s množstvom pridaných látok a cukrov sú pre črevá škodlivé. Fajčenie a nadmerné pitie alkoholu tiež nie je dobrý nápad. (Hoci mierne pitie červeného vína sa často spája s priaznivým účinkom polyfenolov. Tie sú prítomné aj v zelenom čaji a cibuli.) Imunitnému systému vo všeobecnosti prospieva aj zdravý spánok a redukcia stresu.

ako obnoviť črevný mikrobióm
ako posilniť črevný mikrobióm
probiotiká a ľudský mikrobióm

Probiotiká a ľudský mikrobióm

Ani pravidelné užívanie antibiotík nie je pre naše črevá dobré. Antibiotiká totiž zabíjajú zlé baktérie, ale aj tie dobré. Preto môžeme mať istý čas poruchy trávenia, hnačky a iné črevné problémy. (Vrátane dočasne zníženej imunity.)

Z tohto dôvodu by sme sa mali zamerať na konzumáciu probiotických nápojov a potravín aj v bežnom živote. Patrí medzi ne kvasená kapusta, nakladaná zelenina, kimči alebo kefír. Problémom však je, že mnohí z nás tieto výrobky nemajú radi. Alebo si ich nechcete dopriať každý deň. Preto je možné dostať probiotiká do tela vo forme doplnkov stravy.

To však nie je všetko. Aby sa probiotiká mohli v črevách uchytiť, potrebujú prebiotiká. Tie sú ich potravou, ktorá im umožňuje ďalšie rozmnožovanie a prežitie. Preto by ich mali obsahovať aj kvalitné probiotické doplnky. Ak nemáte čas rozmýšľať, aké probiotiká a prebiotiká sú v súčasnosti na trhu, vyskúšajte doplnok stravy PROBIOTIKUS, ktorý dodá vášmu tráveniu všetko, čo potrebuje na normálne fungovanie.

Najsilnejšie probiotiká na trhu
11 kmeňov, 39 mld. CFU

Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 probiotických kmeňov

s max. účinnosťou, 39 mld. CFU

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru