Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

antibiotika a sport

Antibiotiká a šport: Na čo si dať pozor a kedy začať cvičiť

Aj keď sa všetci snažíme, z času na čas sa na nás nalepí chyba, ktorá nás na dlhý čas vyradí z prevádzky. A nemôžete ho len tak uložiť do postele. Musíme ísť k lekárovi a dostať silný recept. Ale čo keď potrebujete cvičiť? Idú antibiotiká a šport dohromady?

Hovorí sa, že šport posilňuje zdravie. A pravdepodobne na tom niečo bude. Okrem toho, že optimálna telesná hmotnosť zabraňuje vzniku vážnejších komplikácií v tele, zápal nie je prítomný v takej veľkej miere. Môžete sa dokonca dopracovať k rýchlejšej reakcii imunitného systému.

Problémom je, že ani človek, ktorý pravidelne (a niekedy veľmi intenzívne) cvičí, nie je voči všetkému imúnny. Stačí, aby ste prechladli, boli vystresovaní alebo mali smolu, a môžete skončiť s horúčkou v posteli. Lenže ľudia, ktorí veľa cvičia, sa často obávajú, že prestávka v tréningu ich pripraví o svaly a výsledky. Preto sa často zdráhajú chodiť cvičiť napriek svojej chorobe. 

Je však športovanie počas užívania antibiotík bezpečné?

antibiotiká zaťažujú organizmus

Antibiotiká a záťaž pre telo

Keď sme chorí, znamená to, že naše telo musí zvládnuť zvýšenú záťaž. Preto sa cítime fyzicky chorí a unavení. Niektoré orgány (napríklad dýchacie) nemusia pracovať na 100 %. Okrem toho sa ľudská imunita snaží zbaviť nezvaných návštevníkov. Preto máme teplotné a iné systémy reakcie, ktoré nás robia zraniteľnými (imunitný systém je zaneprázdnený riešením iného existujúceho problému).

11 probiotických kmeňov s prebiotikom
Probiotikus

Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.

Veľa ľudí, nielen športovcov, žiada antibiotiká na každú banalitu. Je však dôležité myslieť na to, že aj oni prispievajú k celkovej záťaži organizmu.

Z negatívnych účinkov antibiotík na organizmus môžeme spomenúť:

  • Nevoľnosť
  • Zvracanie
  • Kŕče
  • Hnačku
  • Precitlivenosť na svetlo
  • Horúčku
  • Vaginálne infekcie u žien
negatívne účinky antibiotík

V niektorých prípadoch môže dokonca dôjsť k zmene farby zubov alebo alergickej reakcii. Napriek vedľajším účinkom antibiotík to neznamená, že nie sú potrebné. A čo je najdôležitejšie, počas ich užívania by ste sa nemali nadmerne namáhať.

Kedy začať športovať s antibiotikami?

Naša odpoveď vás pravdepodobne nepoteší. Počas užívania antibiotík by ste nemali ani pomyslieť na cvičenie. Práve preto, že telo sa musí vysporiadať samo so sebou. Nehovoriac o dosiahnutí maximálneho výkonu a následnom zotavení.

Hoci to pre vás bude pravdepodobne veľmi ťažké, využite túto nútenú prestávku na kvalitný odpočinok. Prečítajte si knihu, pospite si alebo si pozrite televízne programy a filmy, na ktoré ste pred chorobou nemali čas. O cvičení po užívaní antibiotík sa poraďte s lekárom, ktorý vám ich predpísal. S najväčšou pravdepodobnosťou vám však odporučia, aby ste s cvičením počkali 1-2 týždne po liečbe. Pri prvých návštevách športového zariadenia nezabúdajte, že nemôžete začať presne tam, kde ste skončili, ale intenzitu musíte zvyšovať skôr postupne.

antibiotika-a-probiotika
probiotiká a šport
kedy začať športovať po antibiotikách

Antibiotiká a probiotiká

Antibiotiká ničia škodlivé baktérie. Problémom však je, že v našom tele sú aj dobré baktérie, ktoré s nami žijú v symbióze. Antibiotiká to nepoznajú. Zabíjajú len všetky baktérie, ktoré im stoja v ceste. Práve to môže vyvolať množstvo pridružených problémov (vaginálne infekcie, hnačky…).

Z tohto dôvodu je dobré začať spolu s antibiotikami užívať aj probiotiká. Hoci to neznamená, že nedôjde k úbytku priateľských baktérií, nemalo by ísť o taký radikálny pokles. Je však nesmierne dôležité, aby ste si nevybrali typ probiotík, ktoré najlepšie zaberajú napríklad na cestovateľskú hnačku. Určite uznáte, že v takom prípade by to boli peniaze vyhodené von oknom.

Majte tiež na pamäti, že antibiotiká a probiotiká by sa mali začať podávať súčasne. Ale nie v rovnakom čase. Vždy s odstupom niekoľkých hodín. Neviete, ktoré probiotiká vyskúšať? Stavte na dlhodobé užívanie probiotického výživového doplnku PROBIOTIKUS, ktorý vám pomôže vďaka svojmu prepracovanému zloženiu.

Najsilnejšie probiotiká na trhu
11 kmeňov, 39 mld. CFU

Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 probiotických kmeňov

s max. účinnosťou, 39 mld. CFU

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru