Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

inulin

Inulín (vláknina): Účinky na organizmus + užívanie

Inulín z čakanky je neoddeliteľnou súčasťou stravy nespočetného množstva ľudí, ktorí majú záujem o zdravšie sladenie a podporu normálneho stavu črevnej mikroflóry. Možno však o ňom dnes počujete prvýkrát a netušíte, na čo je táto látka dobrá. Preto sa pohodlne usaďte a prečítajte si všetko, čo o nej potrebujete vedieť.

Všade počúvame o význame zdravej stravy, ktorá zahŕňa tmavý chlieb, strukoviny a veľa čerstvého ovocia a zeleniny. Zdravá strava by sa mala vyhýbať aj prílišnému množstvu cukru, pretože prispieva k obezite, zubnému kazu a zvyšuje riziko niektorých civilizačných ochorení.

V skorších časoch sa vrecúško doslova hemžilo rôznymi druhmi sirupov a alternatívnych sladidiel. Nie všetky sú však také zdravé, ako si myslíme. Jednému z nich sa však určite oplatí venovať väčšiu pozornosť, pretože obsahuje pre telo dôležitú vlákninu a má celý rad ďalších pozitívnych účinkov na stav organizmu. Ide o čakankové sladidlo, ktoré obsahuje látku nazývanú inulín.

Prečo je inulín taký zaujímavý? A dá sa použiť aj inak ako na sladenie?

Čo je to inulín?

Inulín je polysacharid zo skupiny fruktánov (ide o sacharid, ktorý sa nachádza napríklad v pšenici.) Konkrétne sa inulín nachádza v rastlinách hviezdicovitého a zvončekovitého tvaru, kde nahrádza škrob ako zásobnú látku. Ak by sme sa naň pozreli, zistili by sme, že ide o biely prášok, ktorý má príjemne sladkú chuť, ale nie je rozkladaný amylázou. (Čo je enzým, ktorý štiepi škrob na jednoduchšie sacharidy.) Ľudské telo ho nedokáže využiť, takže v našom tele pôsobí ako prebiotická vláknina, ktorá je dôležitá pre normálny stav črevnej mikroflóry.

11 probiotických kmeňov s prebiotikom
Probiotikus

Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.

Čo je to inulín prebiotiká

Prírodné rastlinné prebiotikum

Ako viete, probiotiká a prebiotiká majú rôzne zdroje. Ak v tejto oblasti ešte niečo viete, tak to, že prebiotiká pochádzajú z rastlinných zložiek a nachádzajú sa najmä tam, kde sa nachádza nerozpustná vláknina.

Hoci inulín obsahujú napríklad topinambury, u nás je veľmi obľúbená už spomínaná čakanka, ktorá sa tiež používa na výrobu nízkokalorických sladidiel. Inulín sa nachádza aj v artičokoch, koreňoch púpavy, cesnaku a cibuli.

Aké sú jeho účinky?

Inulín vám môže ponúknuť naozaj veľa. Z tohto dôvodu je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu ľudí na celom svete.

Medzi jeho hlavné výhody patrí:

Jeho zloženie je vhodné aj pre diabetikov a prediabetikov.

Jedna z analýz zistila, že u ľudí užívajúcich inulín sa častejšie vyprázdňovali črevá a zlepšila sa konzistencia stolice. V inej štúdii, ktorá trvala 4 týždne, starší dospelí, ktorí konzumovali 15 g inulínu denne, zaznamenali zlepšenie zápchy a lepšie trávenie. Štúdie na zvieratách tiež zistili, že inulín zlepšuje vstrebávanie vápnika a horčíka, čo vedie k zlepšeniu hustoty kostí.

Medzi ďalšie, zatiaľ nepotvrdené, výhody môže patriť podpora kardiovaskulárneho systému a možná prevencia rakoviny hrubého čreva.

inulín prebiotiká
inulín užívanie
inulín probiotiká prebiotiká

Ako na správne užívanie?

Pri inulíne ako sladidle je veľmi dôležité správne dávkovanie, pretože ak to preženiete, môže to mať nepríjemné vedľajšie účinky.

Tí, ktorí si ho dajú naraz príliš veľa, si musia dávať pozor:

Z tohto dôvodu je dôležité používať ho skôr v menších dávkach. Prípadne zvoľte takú formu užívania, pri ktorej je dávka už odmeraná, takže sa nebudete musieť starať o to, koľko presne ho máte užiť.

Prebiotiká a probiotiká

Najlepší spôsob, ako ich prijať, pričom sa nemusíte starať o to, koľko inulínu prijať, sú výživové doplnky s obsahom probiotík a prebiotík. Keďže ich môžete užívať v čase choroby, pri užívaní antibiotík, pri tráviacich problémoch alebo čisto preventívne, môžete ich užívať prakticky počas celého roka.

Rozhodne však nezabúdajte, že cena by nemala byť hlavným faktorom pri kúpe probiotických doplnkov. Vždy sa uistite, že vybraný výživový doplnok je dostatočne kvalitný a spĺňa niekoľko kľúčových kritérií.

Patria medzi ne:

Dbajte tiež na čo najpravidelnejšie užívanie probiotík a prebiotík, pretože telo potrebuje pri ich užívaní čo najväčšiu konzistenciu. V neposlednom rade sa snažte čo najviac dodržiavať zdravý životný štýl, pretože črevný mikrobióm naň môže byť veľmi citlivý. Ak jete príliš veľa nezdravých potravín, nehýbete sa, fajčíte a pijete alkohol a ste v strese, nemôžete očakávať hviezdny výsledok. Preto sa snažte ísť na zdravé trávenie aj v týchto niekoľkých bodoch.

Zdroje informácií

https://cs.wikipedia.org/wiki/Inulin – Inulín (česky)

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/inulin-uses-and-risks – Inulín: Použitie a riziká (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318593 – Prebiotická vláknina inulín (anglicky)

Najsilnejšie probiotiká na trhu
11 kmeňov, 39 mld. CFU

Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 probiotických kmeňov

s max. účinnosťou, 39 mld. CFU

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru