Robíte všetko pre zdravé trávenie? Ste si tým istý? Chvíľu počkajte a divoko pokývajte hlavou. Je pravdepodobné, že užívanie probiotík a prebiotík sa nedostalo do vašej každodennej rutiny. Ak máte záujem dozvedieť sa viac, prezradíme vám, aké probiotické kmene by ste mali hľadať v prípravku, ak naozaj hľadáte tie najlepšie probiotiká.
Trávenie je proces, ktorý umožňuje telu spracovať potravu a absorbovať živiny. Faktom však je, že zatiaľ čo niektorí to majú v poriadku, veľký počet ľudí s tým bojuje. Pomerne častým problémom je napríklad značne poškodená črevná flóra po ukončení užívania antibiotík. Prípadne ste v neustálom strese a vaša nepohoda prispieva k častejšej hnačke.
Samozrejme, aby ste vylúčili možnosť, že trpíte napríklad potravinovými alergiami alebo Crohnovou chorobou, je vhodné absolvovať rozsiahlu zdravotnú prehliadku u lekára. Ale čo ak testy ukážu, že je všetko v úplnom poriadku? Znamená to, že sa musíte zmieriť so svojím trápením a nič nerobiť?
Nie tak úplne.
Aké probiotiká sú najlepšie?
Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože zloženie črevnej mikroflóry sa u každého človeka líši (naozaj, nikto na svete ju nemá presne takú istú ako vy).
Z tohto dôvodu existujú dokonca laboratóriá, ktoré analyzujú vašu vzorku a odporučia vám probiotiká a prebiotiká na mieru. Faktom však je, že za tieto testy musíte zaplatiť a nie každé laboratórium túto možnosť ponúka. Preto sa väčšina smrteľníkov rozhoduje buď pre probiotické potraviny, ktoré potom dopĺňa prebiotikami, alebo pre kombinované doplnky.
Pokiaľ ide o najlepšie probiotiká v potravinách a nápojoch, za najlepší zdroj sa považujú:
- Kefír
- Kombucha
- Kyslá kapusta
- Tempeh
Keďže nie každý má k týmto potravinám a nápojom pozitívny vzťah, často to končí doplnkami. Aj keď sa to zdá ako nevýhoda, opak je pravdou, pretože môžete pomerne ľahko kontrolovať konkrétne kmene probiotík v ich zložení.
Tieto probiotické kmene nesmú chýbať v probiotikách
Existuje viac ako jedna črevná mikroflóra. V skutočnosti ide o spoločenstvo rôznych druhov baktérií, kvasiniek a iných mikroorganizmov. Ak sú hodné, navzájom sa podporujú a prispievajú k vytvoreniu harmonického prostredia v čreve. Ak v črevách prevládajú zlé baktérie, dobré baktérie môžu prehrávať a môže dôjsť k ochoreniu.
Aby ste mali predstavu o tom, kto sú naši pozitívni hrdinovia, uvedieme niekoľko z nich:
- Bifitobacterium longum
- Bifidobacterium breve
- Bifidum Bifidobacterium
- Bifidobacterium lactis
- Lactobacillus plantarum
- Lactobacillus casei
- Lactobacillus bulgaricus
- Lactobacillus paracasei
Alebo Lactobacillus acidophilus a mnoho ďalších.
Hoci sa vám všetky názvy môžu zdať komplikované alebo dokonca podobné, pravdou je, že každý z uvedených kmeňov má v ľudskom tele trochu inú úlohu.
Napríklad Bifidobacterium longum je jednou z najdôležitejších priateľských baktérií. Nie je náhoda, že je medzi prvými, ktorí osídľujú naše črevá. Je zodpovedný za bezproblémové trávenie mlieka a za zdravie tráviaceho traktu. Nedáva priestor pre rast škodlivých baktérií a podporuje normálny stav imunitného systému.
Naopak, Bifidobacterium breve je dôležitý pre normálne fungovanie hrubého čreva človeka. Je potrebný na fermentáciu cukrov, ktorá prispieva k produkcii kyseliny octovej a mliečnej. Podporuje tiež imunitu. Okrem iného sa spája s priaznivým účinkom na plynatosť alebo hnačku.
Možno vás bude zaujímať aj kmeň Bifidobacterium lactis. Prečo? Pretože sa pokúša o rovnováhu črevnej mikroflóry. Mali by sa oň zaujímať najmä ľudia, ktorí trpia hnačkou po užívaní antibiotík. Týmto spôsobom by sme však mohli získať aj iné typy probiotických kmeňov, ktoré sme spomenuli vyššie. Jednoducho preto, že každý z nich sa uisťuje, že je s vami všetko v poriadku.
Ak hľadáte kvalitný probiotický doplnok stravy, ktorý obsahuje vyššie uvedené probiotické kmene a je vhodný na dlhodobé užívanie, vyskúšajte probiotický doplnok stravy PROBIOTIKUS®.