Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

črevná mikroflóra

Zlá črevná mikroflóra – Príznaky a ako ju obnoviť

Hoci črevná mikroflóra nie je viditeľná. Má však celkom zásadný vplyv na naše zdravie a psychický stav. Zmena životného štýlu, a najmä stravy, je preto veľmi žiaduca. Obnovenie črevnej mikroflóry po jej poškodení je často beh na dlhú trať.

Aj keď sme všetci chodili na hodiny prírodovedy a biológie, v skutočnosti toho o fungovaní ľudského tela veľa nevieme. Máme o tom určité základné znalosti. Dokázali by ste však presne opísať všetky procesy, ktoré prebiehajú počas trávenia potravy, ktorú počas dňa zjete? Pravdepodobne nie. (Ak áno, tak vám tlieskame. Pretože patríte medzi svetlé výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo.)

Samozrejme, tieto informácie nie sú v našom každodennom živote veľmi potrebné. A úplne chápeme, že o to nemáte záujem. Na druhej strane, kto nerozumie mechanizmom svojho tela, nemôže očakávať, že mu to bude dlhodobo (a hlavne bez problémov) fungovať.

Preto sa dnes pozrieme na to, ako by mala vyzerať podpora črevnej mikroflóry.

Co je to střevní mikroflóra?

Črevná mikroflóra, črevný mikrobióm alebo mikrobiota je súhrnný názov pre mikroorganizmy nachádzajúce sa v črevách človeka. Ich existencia prispieva k vytváraniu kolónií, z ktorých niektoré sú priateľské a iné zlé. Každý človek má jedinečné zloženie črevnej mikroflóry. A prakticky v každom tele prebieha neustály boj o to, či zvíťazia priateľské baktérie alebo tie, ktoré nám chcú ublížiť. Ak by sme črevnú mikroflóru odvážili, jej hmotnosť by dosiahla približne 1-2 kg.

11 probiotických kmeňov s prebiotikom
Probiotikus

Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.

čo je to črevná mikroflóra

Príznaky zlej črevnej mikroflóry

Na prvý pohľad sa môže zdať, že problémy, ktoré môže spôsobiť zlá črevná mikroflóra, vôbec nesúvisia s trávením.

Najčastejšie prejavy:

 • Tráviace problémy
 • Zmeny hmotnosti
 • Dlhodobá únava
 • Nespavosť
 • Ekzém
 • Autoimunitné ochorenia
 • Neznášanlivosť niektorých zložiek nápojov a potravín

Samozrejme, za týmito stavmi môžu byť aj iné zdravotné problémy. Nemožno vylúčiť napríklad rakovinu, depresiu, chronický únavový syndróm alebo skutočnú potravinovú alergiu. Preto ak ste u seba spozorovali niektorý z týchto príznakov, je to dobrý dôvod na návštevu lekára.

príznaky zlej mikroflóry

Ak však vyšetrenie nepreukáže, že máte konkrétny problém, možno by bolo vhodné upraviť váš životný štýl. Aby to bolo pre vaše črevá prospešnejšie.

Ako obnoviť črevnú mikroflóru?

Podpora črevnej mikroflóry by sa mala zamerať na slabé stránky vášho súčasného životného štýlu. Nadmerný príjem cukrov a tukov nie je pre mikroflóru prospešný. Namiesto toho sa snažte o čo najrozmanitejšiu stravu. Rozhodne by ste sa nemali vyhýbať strukovinám, čerstvému ovociu alebo zelenine. Všetky tieto potraviny obsahujú veľa vlákniny. To je dôležité pre vašu mikroflóru aj pre zdravé trávenie.

Jasným bonusom je strava s veľkým množstvom celozrnných výrobkov. Výhodu majú aj ľudia, ktorí uprednostňujú rastlinnú stravu pred živočíšnou. Nie, nemusíte byť vegetarián alebo vegán. Je však dobré zamyslieť sa nad tým, či potrebujete mäso každý deň. A možno aj niekoľkokrát.

ako obnoviť črevnú mikroflóru
probiotiká a mikroflóra
transplantácia črevnej mikroflóry

Probiotiká a mikroflóra

Probiotiká a črevná mikroflóra spolu tiež veľmi súvisia. Z tohto dôvodu by probiotické potraviny a nápoje nemali chýbať v žiadnej zdravej strave.

Medzi najdôležitejšie patria:

 • Kefír
 • Kyslá kapusta
 • Kimchi
 • Kombucha
 • Tempeh

Majte však na pamäti, že ak ste nikdy nekonzumovali probiotické potraviny a nápoje, vaše telo si bude musieť na ich zaradenie do každodenného režimu zvyknúť. Preto si spočiatku doprajte len menšie množstvo. A keď zistíte, že ich konzumácia na vás nemá negatívny vplyv, môžete si ich dopriať častejšie. Druhou možnosťou je dlhodobé užívanie probiotických doplnkov. Výhodou mnohých z nich je, že obsahujú aj prebiotiká. Aj tie sa nachádzajú v potravinách. Ale v iných potravinách ako v tých, ktoré obsahujú probiotiká. Plánovanie denného stravovania tak bude o niečo jednoduchšie.

Transplantácia črevnej mikroflóry

Vo veľmi zriedkavých prípadoch môžu lekári pristúpiť k transplantácii črevnej mikroflóry. To neznamená nič iné, ako že si po zákroku vložíte do čriev vlastné výkaly. V podstate je to pochopiteľné.

V stolici sa nachádza vzorka pôvodnej mikroflóry. Ak by sa ju niekto pokúsil vypestovať umelo, nemusela by byť rovnaká ako tá, ktorú ste mali pôvodne v tele. Naopak, pôvodná baktéria sa vráti do svojho domovského prostredia.

Väčšina zdravých ľudí však dokáže obnoviť svoju črevnú mikroflóru úpravou životného štýlu. Ak chcete pre seba urobiť niečo navyše, prestaňte fajčiť a piť nadmerné množstvo alkoholu. Získate aj kvalitný spánok a relaxáciu. Fyzicky aj psychicky. Ak by ste chceli niečo navyše, skúste dlhodobo užívať probiotický výživový doplnok PROBIOTIKUS.

Najsilnejšie probiotiká na trhu
11 kmeňov, 39 mld. CFU

Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 probiotických kmeňov

s max. účinnosťou, 39 mld. CFU

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru