Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

zápcha

Čo robiť v prípade zápchy? Vyskúšajte probiotiká

Chronická zápcha môže urobiť zo života peklo. Nie je nič horšie, ako keď si potrebujete uľaviť, ale nejako sa vám to nedarí. Neexistuje žiadna okamžitá pomoc. Aj tie najúčinnejšie preháňadlá zvyčajne účinkujú v priebehu niekoľkých hodín. Ak používate preháňadlá dlhodobo, môžete si na ne vytvoriť závislosť. Preto sa pozrieme na to, ako pristupovať k problému zápchy, vďaka čomu môžete predchádzať jej výskytu.

Zápcha je charakterizovaná bolesťou brucha, ktorá pochádza z nedostatku pravidelného vyprázdňovania. Zápcha je však veľmi nebezpečná aj v tom, že ak trvá príliš dlho, môže spôsobiť naozaj vážne zablokovanie tráviaceho systému. V extrémnych prípadoch môžete skončiť na operačnom stole.

Mnohí ľudia majú kvôli zápcham naozaj veľké problémy. Pravdou však je, že namiesto krátkodobých riešení je z dlhodobého hľadiska pre každého oveľa prospešnejšia zmena životného štýlu. 

Všetko dôležité uvedieme nižšie.

čo je zápcha

Čo je to zápcha?

Zápcha je tráviaci problém, pri ktorom nedochádza k pravidelnému vyprázdňovaniu čriev. Stolica leží v črevách dlhý čas, čo spôsobuje jej pomalé tvrdnutie. To zhoršuje problém vyprázdňovania. Zápcha sa môže vyskytnúť u ľudí v dôsledku nesprávneho životného štýlu. Na zápchu však majú vplyv aj niektoré životné situácie (napríklad tehotenstvo u žien).

11 probiotických kmeňov s prebiotikom
Probiotikus

Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.

Príznaky zápchy

Človek nie vždy vie, že aj on má problémy so zápchou. Hlavne preto, že definícia zápchy nespočíva len v tom, že idete menej ako trikrát týždenne na veľkú potrebu. Môžete mať tiež problém s tvrdou stolicou, ktorú je ťažké vytlačiť. (Čo môže viesť k hemoroidom, ktoré sú spôsobené intenzívnym tlačením.)

Medzi najčastejšie prejavy zápchy patria:

  • Tvrdá a suchá stolica
  • Bolesť pri tlačení
  • Námaha při tlačenie
  • Pocit plnosti aj po návšteve toalety

Medzi ďalšie príznaky zápchy patrí krvácanie z konečníka, bolesť chrbta, neustály pocit plného brucha, vracanie, horúčka a nevysvetliteľný úbytok hmotnosti. Samozrejme, keďže tieto príznaky môžu znamenať aj niečo iné (napríklad Crohnovu chorobu), ak ich spozorujete, kontaktujte svojho lekára.

príčiny zápchy príznaky

Najčastejšie príčiny zápchy

Za zápchou môže byť celý rad faktorov. Na niektoré z nich máte priamy vplyv, na iné nie. Najprv sa však pokúsime načrtnúť mechaniku, ako to celé funguje.

Črevá posúvajú zvyšky potravy cez črevá, z ktorých sa do tela vstrebávajú živiny a voda. Ak stolica zostáva v črevách príliš dlho, stáva sa oveľa tvrdšou a ťažšou. Tým sa ťažšie pohybuje a ťažšie vytláča. Najčastejším rizikovým faktorom zápchy je nesprávna životospráva, ku ktorej sa pridáva nedostatok vody. Tieto dve veci majú veľký vplyv na to, aká mäkká bude vaša stolica a ako dobre sa bude pohybovať črevami smerom nadol.

Zápcha môže byť spôsobená aj:

  • Dehydratácia
  • Nedostatok pohybu
  • Nízky príjem vlákniny
  • Ignorovanie pokynu na vykonanie veľkej potreby (ktorý vám pošle telo)
  • Zmena denného režimu (napríklad kvôli cestovaniu)
  • Užívanie niektorých liekov
  • Vyšší vek

Niektorí ľudia sú náchylní na zápchu aj kvôli svojim zdravotným problémom. Častejšie sa vyskytuje u ľudí s cukrovkou, Parkinsonovou chorobou alebo u ľudí po mozgovej príhode. Môžete mať aj vrodené alebo získané tráviace obštrukcie. Hormóny však nemožno úplne vylúčiť. Napríklad ľudia, ktorí majú problémy so štítnou žľazou, môžu mať zápchu.

Zápcha v tehotenstve

Hoci je tehotenstvo pre mnohé ženy vzrušujúcim obdobím, počas ktorého si predstavujú podobu nového človeka, je spojené aj s mnohými nepríjemnosťami. Jednou z nich je zápcha. Hormóny v tehotenstve prispievajú k nižšej aktivite niektorých svalov. Dokonca aj tie, ktoré sú zodpovedné za pohyb čriev. Spomalená činnosť čriev môže viesť k problémom so zápchou. Situáciu neuľahčuje ani zväčšujúce sa dieťa, ktoré vyvíja tlak na orgány v brušnej dutine.

Zápcha v tehotenstve
zápcha u detí

Zápcha u detí

Zápcha nie je zriedkavá ani u detí. Musia však tomuto problému venovať viac pozornosti. Deti môžu byť ľahšie ohrozené všetkým. V tejto súvislosti je dôležité vedieť, ako často vaše dieťa vyprázdňuje. Ak sa jeho návyk náhle zmení, môže to signalizovať zápchu. Aj keď možno máte niekoľko tipov, ako dieťaťu uľaviť, vždy by ste sa mali najprv poradiť s pediatrom.

Čo pomáha na zápchu?

Babičkine rady pri zápche pozná takmer každý. Zvyčajne sa odporúča piť viac vody. Môžete tiež experimentovať s ovocnými šťavami, ktoré môžu mať mierne preháňavý účinok kvôli vyššiemu obsahu cukru. (Rozhodne to však nie je metóda vhodná na dlhodobé testovanie.) V neposlednom rade sa začnite veľa hýbať. Aj keď budete musieť chodiť na prechádzky každý deň, stojí to za to.

potraviny pri zápche
čo na zápchu
Probiotiká na zápchu

Probiotiká na zápchu

Skôr ako nabudúce siahnete po preháňadle, skúste dať šancu probiotikám a prebiotikám. Probiotiká sú mikroorganizmy, ktoré s nami žijú v symbióze. Prispievajú k harmonickému prostrediu v črevách a môžu ovplyvniť vývoj niektorých problémov. Keďže tieto mikroorganizmy sú živé, potrebujú potravu, bez ktorej nemôžu prosperovať. Preto sú dôležité prebiotiká, ktorými sa tieto priateľské kultúry živia.

Potraviny pri zápche

Vaša strava by sa tiež mala zmeniť. Ak sa budete stravovať stále rovnako, nemôžete očakávať, že výsledky vášho snaženia budú výrazne odlišné.

Medzi potravinami, ktoré pomáhajú predchádzať zápche, nájdete:

  • Biely jogurt
  • Kefír
  • Kvalitní vývary
  • Brokolica
  • Jablká
  • Hrušky
  • Grepy
  • Kiwi
  • Maliny
  • Výrobky z celozrnnej múky (celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny…)
  • Olivový olej
  • Ľanové semienka (mleté)

Ako vidíte, mnohé z týchto potravín sa nachádzajú vo vašej chladničke. Grapefruit si môžete dať na raňajky alebo na desiatu. Olivový olej je skvelý do šalátu. Do kaše s bielym jogurtom môžete pridať nakrájanú hrušku a jablko. Namiesto bielych cestovín si kúpte celozrnné a upravte ich tak, ako ste zvyknutí. Stačí sa nad tým zamyslieť a uvidíte, že možnosti tu sú.

Navyše, ak budete piť veľa tekutín, pravidelne cvičiť a užívať probiotické doplnky, veríme, že čoskoro zaznamenáte rozdiel. Ak neviete, ktorý doplnok stravy užívať, vyskúšajte PROBIOTIKUS®, ktorý je vhodný aj na dlhodobé užívanie.

Najsilnejšie probiotiká na trhu
11 kmeňov, 39 mld. CFU

Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru