Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

ako posilniť imunitu

6 osvedčených tipov ako posilniť imunitu

Hoci nás krásne a teplé počasie vonku núti k tomu, aby sme sa snažili uložiť si do zásuvky nové informácie o tom, ako posilniť svoju imunitu, netreba to podceňovať. Jeseň a zima tu budú každú chvíľu, preto je dobré pripraviť sa na tieto chladné mesiace trochu v predstihu a vybaviť sa prostriedkami, ktoré vám zabezpečia, že pri prvom poklese teplôt neskončíte v posteli.

Bez funkčného imunitného systému by sme nemohli prežiť, pretože by nás ľahko premohol každý bacil, ktorý sa objaví. Z tohto dôvodu má telo širokú škálu rôznych typov obranných mechanizmov, ktoré minimalizujú riziko ochorenia.

Všetko zvyčajne začína v nose a hrdle, pretože sú to vstupné brány do nášho tela. Keď sa niečo začne diať, pomerne často si všimneme nádchu, bolesť hrdla a kašeľ, čo je spôsob, akým nám naše telo dáva najavo, že bojuje s nezvanými hosťami. K našej ochrane však prispieva aj naša pokožka, agresívne prostredie v žalúdku, pľúca, ktoré umožňujú telu ľahšie odstraňovať škodlivé látky z tela, močové cesty, pečeň atď.

Rôzne faktory však môžu znížiť našu obranyschopnosť, čím sa staneme náchylnejšími na choroby, ktoré nás môžu častejšie pripútať na lôžko.

Preto sa dnes pozrieme na všetko, čo úzko súvisí s imunitným systémom, jeho správnym fungovaním a posilňovaním. Takže keď sa vás nabudúce niekto opýta, ako zlepšiť imunitu, môžete mu dať veľa cenných rád, ktoré mu môžu skutočne pomôcť.

11 probiotických kmeňov s prebiotikom
Probiotikus

Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.

Čo má vplyv na našu imunitu?

Aj keď to možno nechcete počuť, pravdou je, že svoju imunitu často znižujeme tým, že sa o seba zle staráme. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby ľudia nezanedbávali zdravý životný štýl kvôli sebe.

čo má vplyv na imunitu

Imunitu znižuje:

 • Nedostatok spánku
 • Úzkosť a stres
 • Nedostatok vitamínu D
 • Užívanie niektorých liekov (kortikosteroidy, lieky na lupus atď.)
 • Nedostatok ovocia a zeleniny
 • Diéta bohatá na tuky
 • Nedostatok času stráveného vonku
 • Fajčenie a alkohol
 • Smútok
 • Nedostatok pohybu

Keďže každý sa z času na čas dopustí niektorého z uvedených hriechov, nemusíte sa týmto zlozvykom úzkostlivo vyhýbať (keď sa raz zle vyspíte, váš imunitný systém to zvládne). Na druhej strane je dôležité minimalizovať riziká s tým spojené, preto sa snažte žiť zdravým životným štýlom.

Imunita, črevá a mikrobiom

V súvislosti so silou imunitného systému sa často hovorí o stave našej črevnej mikroflóry, ktorá ho môže výrazne ovplyvňovať. Je to však pravda?

Možno vás to prekvapí, ale je to tak. Aby sme vám to trochu vysvetlili, povieme vám, že existuje niečo, čo sa nazýva slizničný imunitný systém. Keďže patogény často využívajú sliznice na to, aby sa dostali do tela (a najmä povrch čreva je pomerne veľký, takže je obzvlášť zraniteľný), črevo je chránené rozsiahlymi a vzájomne sa ovplyvňujúcimi zložkami imunitného systému. Ide o takú rozsiahlu formu obrany, že sa hovorí, že až 70 % imunitných buniek sa nachádza v našom tráviacom trakte.

Jednoducho povedané, ak sa rovnováha v črevách vychýli z rovnováhy, môže to viesť k následným dlhotrvajúcim problémom imunitného systému ako celku.

6 tipov, ako podporiť a zvýšiť imunitu

ako podporiť zvýšiť imunitu vitamíny

Vitamíny na imunitu

Opakovanie je matka múdrosti, preto sa spoločne pozrime na to, ktoré vitamíny môžu jednoznačne prospieť vášmu imunitnému systému a jeho normálnemu fungovaniu.

Tradične sa vitamín C spomína v súvislosti s imunitou, pretože podporuje jej normálnu funkciu a pomáha bojovať proti zápalovým procesom. Nemal by sa však ignorovať ani vitamín D, o ktorého význame sme sa všetci presvedčili pred niekoľkými rokmi. Keďže väčšina ľudí v našej krajine ho má nedostatok, je vhodné chodiť častejšie von a počas zimných mesiacov ho dopĺňať z kvalitných potravinových doplnkov.

Odporúča sa tiež doplniť vitamín A a vitamín B6, pretože aj tieto látky môžu prispieť k normálnemu fungovaniu imunitného systému.

Sirupy, čaje a bylinky

Medzi ďalších pomocníkov patria kvalitné doplnky stravy s bylinkami, ktoré nájdete vo forme kapsúl, ako aj rôznych sirupov a čajov. Určite poznáte rakytník rešetliakový a echinaceu, pretože práve tieto bylinky sa najčastejšie používajú na posilnenie imunity počas prechladnutia a chrípky. Veľmi obľúbené je však aj kozie kolostrum.

Môžete tiež vyskúšať:

 • Kurkumu (obsahuje kurkumín)
 • Zázvor
 • Škoricu
 • Matu

Ak máte nejaké problémy, oplatí sa siahnuť po čajoch a sirupoch, ktoré sa ľahšie užívajú. Teplý čaj môže tiež upokojiť podráždené a boľavé hrdlo a pomôcť uvoľniť upchatý nos.

bylinky sirupy čaje na imunitu

Zdravá strava

Ako ste už pochopili z vyššie uvedeného, vaše telo určite ocení, ak mu dodáte zdravú stravu bohatú na vitamíny a ďalšie živiny, len s minimom éterov, soli, cukru a tuku.

Nehovoríme, že si nemôžete do konca života dopriať čokoládu alebo steak, ale je dobré pristupovať ku konzumácii zlozvykov s mierou. Ak si predsa len dáte niečo nezdravé, snažte sa to vyvážiť tým, že si toho dáte menej alebo si nedáte plnú dávku. (Pre predstavu, možno si po steaku nedáte čokoládový koláčik a pivo/víno). Taktiež sa snažte, aby vo vašom jedálničku prevládali zdravé, nízkokalorické, minimálne spracované potraviny a nápoje, ktoré sme už spomenuli (Takže napríklad namiesto plnotučného mlieka si vyberte polotučné alebo nízkotučné mlieko atď.)

Pohyb

Imunitnému systému prospieva aj primerané množstvo pohybu. Okrem toho, že športovanie pomáha podporovať normálnu hmotnosť, ktorá je tiež veľmi dôležitá pre fungovanie imunitného systému, môže znížiť vnímaný stres a úzkosť. V neposlednom rade aktívny pohyb podporuje aj dobrý spánok.

Pitný režim

Telo pre svoje normálne fungovanie potrebuje aj dobre nastavený pitný režim, ktorý zahŕňa dostatočné množstvo čerstvej vody. Okrem toho, že obličky ľahšie odstraňujú z tela odpadové látky, nebude vás toľko bolieť hlava a budete mať menej tráviacich problémov. V rámci pitného režimu je tiež vhodné minimalizovať príjem alkoholu, sladkých nápojov a limonád, energetických nápojov a kávy.

Probiotiká a prebiotiká

Aby sa črevá udržiavali v čo najlepšom stave a aby bolo črevné prostredie v rovnováhe, je dôležité užívať aj kvalitné probiotické doplnky, ktoré obsahujú dostatočný podiel prebiotík.

Rozdiel medzi probiotikami a prebiotikami je pomerne zásadný. Kým probiotiká sú telu priateľské mikroorganizmy, ktoré prežívajú v črevách, množia sa a podporujú normálne zdravie tráviaceho traktu, prebiotiká sú v podstate ich potravou. Sú to nestráviteľné oligosacharidy, ktoré možno považovať za hnojivo. Práve vďaka nim sa môžu priateľské kolónie množiť a vzájomne spolupracovať.

Keďže probiotiká (t. j. priateľské mikroorganizmy) sú veľmi citlivé na náš celkový životný štýl, uvedené tipy môžu pomôcť zabezpečiť, aby sa im u vás doma darilo. (V opačnom prípade ich ľahko zničíte a skončíte opäť na začiatku).

posilnenie imunity
probiotiká a imunita
čo na lepšiu imunitu

Ako vybrať probiotiká?

Kvalitné probiotiká nie sú najlacnejšie, preto sa pri kúpe nesnažte pozerať len na cenu. Namiesto toho sa pozrite na ďalšie parametre, vďaka ktorým celkom ľahko zistíte, či držíte v ruke kvalitný výrobok.

Medzi hlavné kritériá výberu by mali patriť tieto faktory:

 • Obsah prebiotík (napr. inulínu)
 • Vysoký počet životaschopných mikroorganizmov v každej kapsule
 • Čo najširšie spektrum mikroorganizmov (napr. bifidobaktérie a laktobacily)

Ich správne užívanie

Kľúčom k úspechu je poctivé každodenné užívanie probiotických doplnkov s obsahom prebiotík. V opačnom prípade nebude podpora tvorby nových kolónií dostatočne konzistentná na to, aby ste si všimli nejaké viditeľné rozdiely.

Trvá tiež určitý čas, kým sa tráviaci trakt usadí, preto je hlúpe myslieť si, že prvé veľké zmeny zaznamenáte už po prvej kapsule. Buďte preto trpezliví.

Okrem toho aj preventívne užívanie probiotík a prebiotík je potrebné doplniť zdravším životným štýlom. V opačnom prípade, ako už bolo spomenuté, mikroorganizmy nebudú dobre žiť a v dôsledku zlých podmienok postupne odumrú. Čo je presne to, čo nechcete, preto je dôležité sa o seba naozaj dobre starať.

Najsilnejšie probiotiká na trhu
11 kmeňov, 39 mld. CFU

Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru