Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

probiotiká a prebiotiká

Probiotiká a prebiotiká: rozdiel a prečo ich užívať spoločne?

Čoraz častejšie počúvame o dôležitosti starostlivosti o črevnú mikroflóru. Okrem zdravšieho životného štýlu potrebujú na normálne fungovanie aj dostatok probiotík a prebiotík. Prečo sú pre nás také dôležité? A čo vám ich pravidelné užívanie môže ponúknuť?

S tráviacimi problémami sa aspoň raz stretol takmer každý. Zatiaľ čo niektorí ľudia môžu po užívaní antibiotík trpieť hnačkou, iní môžu trpieť chronickou zápchou a plynatosťou. Keďže tieto javy nie sú vôbec príjemné a niekedy nás môžu dokonca na istý čas vyradiť z bežného života, je v našom najlepšom záujme postarať sa o stav nášho trávenia.

Okrem toho, že stav črevnej mikroflóry je priamo ovplyvnený zložením stravy, stresom, množstvom spánku, pohybom a mnohými ďalšími faktormi, nemali by sme úplne vynechať doplnenie probiotík a prebiotík.

Čo to vlastne je? A prečo je dôležité užívať tieto dve zložky spolu?

Aký je rozdiel medzi probiotikami a prebiotikami?

Niektorí ľudia sa môžu domnievať, že probiotiká a prebiotiká sú v podstate to isté. Preto si myslia, že je jedno, či siahnu po probiotickom alebo prebiotickom doplnku. Jedno však rozhodne nie je to isté, pretože ide o dve úplne odlišné veci, ktoré sa navzájom dopĺňajú.

11 probiotických kmeňov s prebiotikom
Probiotikus

Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.

rozdiel medzi probiotikami a prebiotikami

Funkcie probiotík

Probiotiká sú živé mikroorganizmy. Skôr než začnete panikáriť, sú to priateľské (nielen) baktérie, ktoré prežívajú v našom tráviacom trakte a ktoré sa starajú o to, aby sme boli zdraví a nič nám nechýbalo.

Tieto priateľské kolónie podporujú normálny stav trávenia a normálny stav imunitného systému, pretože v prípade núdze bojujú proti nepriateľským patogénom, ktoré sa snažia zvíťaziť nad priateľskou mikroflórou.

Stav črevnej mikroflóry môže v niektorých prípadoch ovplyvňovať aj našu náladu (preto sa niektoré probiotiká nazývajú psychobiotiká). Čoraz častejšie sa spomína aj ich vplyv na našu normálnu hmotnosť a na prevenciu niektorých civilizačných ochorení, ktoré môže vyvolať nadmerné vstrebávanie niektorých látok do organizmu.

Funkcie prebiotík

Prebiotiká sú naopak nestráviteľnou zložkou potravy (preto sa niekedy nazývajú aj nestráviteľné oligosacharidy.) Ich hlavnou úlohou je dostať sa do čriev, kde nasýtia človeku priateľskú črevnú mikroflóru.

Prebiotiká sa nachádzajú v niektorých druhoch potravín, ale často sa pridávajú do probiotických doplnkov, aby priateľská mikroflóra nehladovala a mala vhodné podmienky na rozmnožovanie.

ako užívať probiotiká a prebiotiká
probiotiká a prebiotiká rozdiel
probiotiká vs. prebiotiká

Prečo ich užívať spoločne?

Hoci sme už vyššie vysvetlili hlavný dôvod užívania probiotík a prebiotík v jednom doplnku, môžeme ho trochu rozviesť.

V mnohých prípadoch sa predpokladá, že ľudia, ktorí sa rozhodnú užívať probiotiká, majú v úmysle zmeniť svoj celkový životný štýl. Nie všetko je však na začiatku naozaj dokonalé. Okrem toho sa môžete zdravo stravovať, môžete obmedziť pitie alkoholu a môžete pravidelne cvičiť, ale napríklad stresové obdobia v práci vám môžu uškodiť, takže probiotiká v črevách nemusia mať úplne najlepšie podmienky na pohodlný život. Prípadne môžete mať aj problém s dodržiavaním zdravého životného štýlu (keď sa môžete zdravo stravovať dva týždne, ale nedokážete to dodržať ďalších štrnásť dní, čo môže trvať aj dlhšie).

Užívanie probiotických výživových doplnkov s obsahom prebiotík je preto v podstate poistkou proti nepredvídateľným životným situáciám.

Pri výbere probiotického doplnku stravy sa nepozerajte ani tak na cenu, ako na:

  • Obsah inulínu
  • Čo najviac probiotických kmeňov
  • Vysoký obsah CFU

Mali by ste tiež očakávať, že prvé zmeny pocítite po určitom čase po začatí užívania. V neposlednom rade nevnímajte užívanie probiotík ako priepustku, ktorá vám umožní žiť nezdravým životným štýlom. Ak budete dbať aj na pohyb, spánok, zdravú stravu a redukciu stresu, uvidíte, že to bude mať jednoznačne pozitívny vplyv aj na kvalitu vášho trávenia a imunity.

Najsilnejšie probiotiká na trhu
11 kmeňov, 39 mld. CFU

Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru