Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

tráviace problémy

4 tipy na tráviace problémy – príčiny a príznaky

Každý človek má z času na čas tráviace problémy. Stačí, ak jeme nesprávnu kombináciu potravín. Alebo nás dočasne postihnú zdravotné problémy. Po operácii žlčníka sa zase prispôsobujeme vonkajšiemu zásahu, ktorý ovplyvnil jeho funkčnosť. Bez ohľadu na to, čo spôsobilo tráviace problémy, v nasledujúcom texte sa pozrieme na to, čo sa dá so zlým trávením robiť.

Trávenie je proces spracovania a v prípade potreby aj priebežného vylučovania jedla a nápojov, ktoré počas dňa zjeme a vypijeme. Zahŕňa črevá. Neobišlo by sa však bez žalúdka alebo žlčníka (ktorý je mimochodom závislý od funkcie pečene).

Za normálnych okolností funguje ako najnovší model švajčiarskych hodiniek. Ale aj v tých najlepších hodinkách sa niekedy niečo pokazí. Každý problém nám môže spôsobiť nepríjemnosti.

Preto vám nižšie prinášame prehľad príznakov a príčin zlého trávenia. Vrátane niekoľkých návrhov, čo možno v tejto situácii urobiť.

príznaky zlého trávenia

Príznaky tráviacich problémov

Príznaky zlého trávenia môžu byť mierne. Ale aj dosť výrazné. Niekedy až tak veľmi, že nás na chvíľu vyradia z bežnej prevádzky.

11 probiotických kmeňov s prebiotikom
Probiotikus

Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.

Stretávame sa s týmito príznakmi:

  • Plynatosť
  • Bolesti žalúdka
  • Pálenie záhy
  • Zvracanie
  • Nevoľnosť a nechutenstvo

Tieto stavy sa môžu objaviť po konzumácii jedla, po ktorom sa necítite dobre. Prípadne môžete byť aj v strese. (Verte mi, že aj ten má dosť výrazný vplyv na funkciu tráviaceho traktu.)

tráviace problémy a ich príčiny

Tráviace problémy a ich príčiny

Jednou z príčin vašich tráviacich problémov môže byť črevná chrípka. Alergie alebo neznášanlivosť na niektoré nápoje a potraviny sa nedajú úplne vylúčiť.

Okrem toho sa za riziko považuje:

  • Nadmerné pitie alkoholu
  • Fajčenie
  • Užívanie niektorých liekov (aspirín, ibuprofén…)
  • Rakovina tráviaceho traktu
  • Vred
  • Abnormality sleziny alebo žlčníka
ako zlepšiť trávenie

Ako zlepšiť trávenie?

V prvom rade by ste mali absolvovať dôkladnú lekársku prehliadku u svojho lekára. To pomôže vylúčiť možnosť, že vaše tráviace problémy sú spôsobené vážnejším problémom, ktorý je potrebné riešiť. Ak sú problémy naozaj vážne, lekár vám môže predpísať lieky. Často však pomôže aj cielená úprava životného štýlu.

Bylinky na zažívanie

Ak máte pocit, že sa vám nedarí, na tento stav sa odporúča mäta pieporná. Pri bežnej nevoľnosti vrátane nevoľnosti z cestovania sa odporúča aj zázvor. Na cestovanie sú ideálne zázvorové lízanky. Opatrne by však mali postupovať tehotné ženy, ktoré by sa mali pred užitím čohokoľvek najprv poradiť s lekárom alebo lekárnikom. (Veď viete. V tehotenstve nemôžete robiť takmer nič.) Ak chcete využiť účinky viacerých bylín, vyskúšajte kvapky na trávenie. Ide o výživové doplnky, ktoré bežne dostanete v lekárni.

Pri pálení záhy môže pomôcť aj voda, v ktorej rozmiešate malé množstvo jedlej sódy. Tá by mala neutralizovať žalúdočné kyseliny a o chvíľu by sa vám malo opäť uľaviť.

bylinky na trávenie

Probiotiká a trávenie

Ak vaše problémy nesúvisia so žalúdkom a okolitými orgánmi, ale skôr s črevami, možno by stálo za to zvážiť, či sú probiotiká pre vás vhodné. Ide o priateľské kolónie mikroorganizmov, ktorých cieľom je kolonizovať črevá. Je to úplne prirodzené. Lenže niekedy sa v ňom premnožia zlé baktérie, ktoré potom spôsobujú tráviace, ale aj iné zdravotné problémy.

Probiotiká nájdete napríklad v kefíre, kyslej kapuste, kimči alebo kombuche. Nezabúdajte však, že probiotiká potrebujú prebiotiká, aby úspešne prežili a množili sa. Tie sa dajú získať aj zo stravy. Obe zložky sa však nachádzajú aj v kvalitných probiotických doplnkoch stravy. Stačí si prečítať zloženie.

probiotiká a trávenie
lieky na trávenie

Lieky na trávenie

Veľmi silným kalibrom sú lieky na trávenie, ktoré by mal predpísať lekár. A to len v krajnom prípade. Nie že by nemalo zmysel ich užívať. Práve naopak. Ale faktom je, že vždy je oveľa lepšie začať s menej invazívnymi spôsobmi úpravy životného štýlu. A až keď zlyhajú, siahnuť po niečom účinnejšom. Niektoré zdravotné problémy (zvyčajne tie závažnejšie) sa však, žiaľ, nedajú zvládnuť bez predpísaných liekov.

čaj na trávenie

Čaj na trávenie

Z byliniek, ktoré sme spomenuli vyššie, si môžete pripraviť čaj na trávenie. Tradične sa odporúča šálka mätového čaju. Pri problémoch môže pomôcť aj feniklový čaj, ktorý je vďaka svojej sladkej chuti obľúbený aj u detí. (V malých dávkach ho môžete po konzultácii s veterinárom podávať aj domácim zvieratám.) Doma by ste mali mať aj harmančekový čaj, ktorý má upokojujúce účinky.

Vo všetkých prípadoch sa počas nevoľnosti neodporúča ležať v horizontálnej polohe. Ak už, skúste sa podoprieť vyšším vankúšom v polohe v polosede. Myslite aj na to, že probiotiká a prebiotiká by mali byť bežnou súčasťou vašej stravy. Preto vyskúšajte probiotické doplnky stravy. Pozornosť venujte najmä výživovému doplnku PROBIOTIKUS.

Najsilnejšie probiotiká na trhu
11 kmeňov, 39 mld. CFU

Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru