Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

črevná chrípka

Črevná chrípka: Najčastejšie príznaky a čo pomáha

Črevná chrípka je veľmi nepríjemný problém, ktorý nás môže na určitý čas vyradiť z prevádzky. Jej nákazlivosť je vysoká, takže ju môžete ľahko preniesť na ostatných členov domácnosti, kolegov v práci alebo spolužiakov v škole. Aké sú príčiny črevnej chrípky? A existujú nejaké úľavové prostriedky, ktoré by vám mohli pomôcť ľahšie sa jej zbaviť?

Takmer každý má z času na čas zažívacie problémy. Zatiaľ čo niektorí trpia ťažkým žalúdkom po jedle, iní môžu trpieť nadúvaním alebo pálením záhy. Väčšinou však ide o problémy, ktoré nemajú zásadný vplyv na naše každodenné fungovanie.

Na úplne inej úrovni je črevná chrípka, ktorou sa možno nakaziť v skupine, počas cestovania alebo (v najhoršom prípade) v reštaurácii. Okrem toho môže byť pre niektoré skupiny ľudí život ohrozujúca. Okrem starších ľudí by si na chrípku mali dávať pozor aj ľudia s oslabeným imunitným systémom a rodičia malých detí, ktorí môžu v extrémnych prípadoch skončiť v nemocnici.

Čo spôsobuje črevnú chrípku? Aká je inkubačná doba črevnej chrípky? A pomôže diéta?

Čo je to črevná chrípka?

Chrípka alebo gastroenteritída je zápalové infekčné ochorenie tráviaceho traktu, ktoré je pomerne často spôsobené vírusovou infekciou (najčastejšie norovírusom alebo rotavírusom.) Ako bolo spomenuté v úvode, tieto infekcie sú veľmi nebezpečné u detí do 5 rokov, pretože môžu mať veľmi vážny priebeh, ktorý môže viesť k bezprostrednému ohrozeniu života. Inkubačná doba črevnej chrípky je zvyčajne 1 až 3 dni.

11 probiotických kmeňov s prebiotikom
Probiotikus

Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.

čo je to črevná chrípka ako dlho trvá

Ako dlho trvá?

Črevná chrípka môže trvať len jeden deň. Môže však odznieť aj za niekoľko dní. Vo všeobecnosti však platí, že ak sa príznaky nezlepšia do troch dní od zhoršenia stavu, je vhodné kontaktovať lekára. V prípade malých detí by ste mali čo najskôr vyhľadať lekára bez ohľadu na dĺžku trvania problému.

Ako sa prenáša?

Keďže črevná chrípka je vysoko nákazlivá, má tendenciu šíriť sa rýchlosťou blesku. Najlepšie sa jej darí vo veľkých skupinách.

Medzi riziká patria aj:

 • Konzumácia zle umytej zeleniny
 • Konzumácia skazených alebo kontaminovaných potravín
 • Dotyk kontaminovaného predmetu
 • Podanie ruky
 • Kvapienka

Zatiaľ čo niektorým formám prenosu sa dá predísť (kontrola potravín, dostatočné umývanie ovocia a zeleniny…), v prípade iných rizikových faktorov to tak byť nemusí.

Typické príznaky črevnej chrípky

Medzi bežné príznaky črevnej chrípky patria tráviace ťažkosti. Okrem hnačky sa môže objaviť aj vracanie. Môže sa vyskytnúť aj bolesť brucha, horúčka, únava, dehydratácia a bolesť svalov a kĺbov.

črevná chrípka peíznaky prenos

Čo pomáha na črevnú chrípku?

Poďme sa teraz spoločne pozrieť na to, aké tipy môžete vyskúšať počas črevnej chrípky. Váš zdravotný stav sa tak môže postupne zlepšovať. Prípadne vám ponúknu vítanú úľavu v krízovej situácii.

Lieky

Prvou možnosťou môžu byť lieky proti nevoľnosti a hnačke, ktoré nájdete voľne predajné v každej lekárni. Môžu obsahovať aktívne uhlie, ale aj iné zložky, ktoré môžu na určitý čas zmierniť hnačku. Aktívne uhlie na seba dokáže naviazať aj problematické patogény, ktoré potom môžu ľahšie odísť z tela preč. Na bolesť hlavy a horúčku potom môžete vyskúšať iný z voľnopredajných liekov.

Diéta

Ďalším dôležitým bodom pri zvládaní črevnej chrípky je správne upravená strava. Keďže došlo k podráždeniu trávenia, rozhodne nie je rozumné jesť mastné a korenené jedlá.

Namiesto toho si radšej doprajte:

 • Kocky ľadu (na hydratáciu)
 • Kvalitný zeleninový alebo mäsový vývar
 • Športové nápoje a kokosová voda (opäť na hydratáciu)
 • Zázvorový čaj
 • Banány
 • Suchá ryža
 • Suché toasty
 • Piškóty
 • Suché (varené) cestoviny
 • Suché krekry
 • Suché (varené) zemiaky
 • Chudé kuracie mäso (keď sa začnete cítiť trochu lepšie)

Príjem tekutín je pri črevnej chrípke veľmi dôležitý, pretože hnačka odvádza z tela vodu, čo môže viesť k dehydratácii a v najhoršom prípade k úplnému kolapsu. Taktiež môže dôjsť k narušeniu elektrolytovej rovnováhy, preto sa odporúča piť športové nápoje, ktoré by vám mali s týmto problémom ľahko pomôcť.

Keď sa začnete cítiť o niečo lepšie, môžete vyskúšať varené jedlá. Okrem bežného varenia je najvhodnejšou úpravou dusenie a varenie v pare. Na začiatku obmedzte korenie na minimum a dávajte pozor na množstvo použitého tuku.

čo na črevnú chrípku diéta
lieky na črevnú chrípku
črevná chrípka probiotiká

Probiotiká

V neposlednom rade nezabúdajte na dôsledné užívanie probiotík a prebiotík, ktoré sú dôležité pre normálny stav črevnej mikroflóry. Ak nie je v rovnováhe, odráža sa to na normálnom stave imunitného systému a trávenia. Priateľské mikroorganizmy tiež znižujú riziko hnačky, preto sa snažte, aby sa stali vašimi priateľmi.

Výhodou probiotík je, že mnohé produkty sú vhodné pre dospelých aj deti. Možno ich užívať aj dlhodobo, takže sa môžu stať pevnou súčasťou vášho zdravého životného štýlu.

Ako teraz postupovať?

Kvalitný probiotický doplnok spoznáte podľa toho, že vám ponúka čo najširšie spektrum rôznych mikroorganizmov. Okrem toho by každá tableta mala obsahovať čo najviac životaschopných probiotických kmeňov. V neposlednom rade sa zamerajte aj na obsah prebiotík v probiotikách, ktoré potrebujú na prežitie a rozmnožovanie.

Ak podporíte užívanie probiotických doplnkov vyššie uvedenými tipmi, je len otázkou času, kedy sa vaše tráviace problémy postupne zlepšia.

Najsilnejšie probiotiká na trhu
11 kmeňov, 39 mld. CFU

Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru