Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

fermentácia

Fermentácia: Ako obohacuje našu stravu?

Ak ste niekedy nakupovali vo väčšom obchode, pravdepodobne ste si v ponuke všimli nakladanú zeleninu, pivo alebo dokonca kefír. Hoci sa to možno nezdá, tieto potraviny a nápoje majú niečo spoločné. Kvasenie. Čo presne je fermentácia a ako obohacuje našu stravu?

Každá potravina alebo nápoj musí prejsť určitým výrobným procesom. (Dokonca aj voda z vodovodu musí byť veľmi dôkladne upravená, kým sa dostane k vám domov.) Keď varíme, výsledok zvyčajne vidíme za niekoľko minút alebo hodín. Ale pri fermentácii, ktorá sa používa na výrobu niektorých nápojov a potravín, to často trvá dni alebo dokonca týždne. Až potom má konečný produkt správnu chuť, konzistenciu a vlastnosti.

Keďže si na tanier s veľkou chuťou nedávame veľa fermentovaných potravín, pokúsime sa vám o nich povedať to najzaujímavejšie, čo by mohlo vzbudiť váš záujem. Kto vie? Možno ich nakoniec budete jesť pravidelne a s nadšením!

čo je to fermentácia

Čo je to fermentácia?

Kvasenie alebo fermentácia je proces, pri ktorom sa premieňajú organické látky. Na tejto zmene sa podieľajú živé mikroorganizmy (napríklad kefírová huba alebo pivovarské kvasnice). Vďaka ich enzýmom vznikajú energeticky hodnotnejšie látky. Existujú rôzne typy fermentácie v závislosti od toho, čo presne sa vyrába. Napríklad alkoholové, octové alebo mliečne. Kvasenie sa využíva aj pri výrobe vína alebo niektorých druhov syrov.

Fermentované potraviny

Fermentované potraviny sú veľmi rozmanité. Z tohto dôvodu sa v obchodoch zvyčajne nenachádzajú blízko seba. Preto je potrebné ich trochu hľadať. Vedieť, že presne viete, po čom idete.

11 probiotických kmeňov s prebiotikom
Probiotikus

Čo je vo vnútri, to sa počíta. PROBIOTIKUS sa postará, aby vaše črevá boli plné priateľských baktérií, ktoré podporujú trávenie a posilňujú imunitu. Denná dávka obsahuje 39 miliárd živých kultúr.

Ak si neviete rady, zapíšte si na nákupný zoznam nasledujúce položky:

  • Kyslá kapusta
  • Kefír
  • Kimchi
  • Tempeh
  • Kombucha
  • Probiotické jogurty

Niektoré druhy nakladanej zeleniny tiež prechádzajú procesom fermentácie. Dokonca aj jablčný ocot.

Je však dôležité rozlišovať medzi čisto fermentovanými a probiotickými potravinami a nápojmi. Kým fermentácia im môže dodať určité chuťové vlastnosti, probiotiká majú dobrý vplyv aj na naše trávenie.

fermentované potraviny

Ich vplyv na naše zdravie

Keď sa zameriame na probiotiká, sú pre naše telo veľmi dôležité. Predovšetkým probiotiká prispievajú k optimalizácii zloženia črevnej mikroflóry. V nej sa zvyčajne nachádzajú dobré aj zlé baktérie, ktoré medzi sebou bojujú o nadvládu. Väčší počet dobrých mikroorganizmov však môže prispieť k tomu, že prostredie našich čriev bude pre tie zlé vyslovene nepriateľské. A tak odumierajú alebo samy odchádzajú z tela.

fermentácia a zdravie
kvasená kapusta
sila prírodnej fermentácie

Úprava črevnej mikroflóry má ďalší pozitívny prínos. Prispieva k normálnemu pohybu čriev. Pri správnej životospráve sa znižuje riziko hnačky a zápchy. Celkom prekvapivo má zloženie črevnej mikroflóry priamy vplyv aj na našu náladu. Ak ju chcete zlepšiť, probiotiká by mali mať pevné miesto vo vašom každodennom jedálničku.

Čo ešte? Probiotiká môžu tiež:

  • Prispieť k zníženiu hladiny zlého cholesterolu
  • Zmierniť alergie a ekzémy
  • Podporovať imunitný systém
  • Podporovať chudnutie

Nezabúdajte však, že samotné probiotiká nestačia. Keďže ide o živé mikroorganizmy, potrebujú potravu. A to sú prebiotiká. Takže ideálne je konzumovať probiotiká a prebiotiká súčasne. Alebo aspoň približne v rovnakom čase a v dostatočnom množstve.

Ak si myslíte, že by pre vás mohlo byť ťažké zvyknúť si na nový režim, možno preto, že nedokážete pokryť denný príjem probiotík a prebiotík zo stravy, vyskúšajte prebiotické doplnky, aby ste zabezpečili, že vaše telo bude mať to, čo potrebuje na normálne fungovanie.

Najsilnejšie probiotiká na trhu
11 kmeňov, 39 mld. CFU

Probiotikus je komplex 11 probiotických kmeňov s prebiotikami, ktoré sa vzájomne podporujú. Denná dávka obsahuje 39 miliárd priateľských baktérií, ktoré pomôžu udržať vaše črevá v rovnováhe.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 24h

Vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru